Granskningsanvisning för ingående övervakning av dokument som laddas ned från webbplatsen | Traficom
Tillgänglighetskrav

Granskningsanvisning för ingående övervakning av dokument som laddas ned från webbplatsen

Övervakningsperiod 2025

1 Inledning 

Detta dokument beskriver ingående övervakningsmetoder vid Transport och kommunikationsverket Traficoms tillsyn över digital tillgänglighet. 

I detta dokument beskrivs hur tillsynsgranskningar genomförs i enlighet med metoden för ingående övervakning av webbplatser som fastställs i Europeiska kommissionens genomförandebeslut (EU) 2018/1524. 

I granskningsmetoderna för övervakningen har man beaktat kraven på dokument som kan laddas ner från webbplatser enligt tabell A1 i bilaga A till standarden EN 301549 V3.2.1 (2021-03). 

Detta dokument är avsett som bilaga till granskningsrapporten om den ingående övervakningen av webbplatser

2 Funktioner som stör användningen

Ursprungsvillkor: 

I dokumentet spelas ljud upp automatiskt i mer än tre sekunder. 

Granskning: 

Kontrollera att åtminstone något av följande villkor är sant: 

• I dokumentet finns en mekanism för att pausa eller stoppa ljudet oberoende av systemets ordinarie volymnivå. 

• I dokumentet finns en mekanism för justering av ljudstyrkan oberoende av systemets ordinarie volymnivå. Det ska vara möjligt att justera ljudstyrkan till noll med mekanismen. 

Krav som ska beaktas i granskningen: 

EN 301549 v3.2.1 klausul 10.1.4.2 (WCAG 2.1 Framgångskriterium 1.4.2 Kontroll av ljud (i tillämpliga delar))

Ursprungsvillkor:


I dokumentet finns innehåll som rör sig, blinkar eller rullar, startar automatiskt, pågår i minst 5 sekunder och presenteras tillsammans med annat innehåll.


Granskning:


Kontrollera att användaren kan pausa, stoppa eller dölja innehållet, så länge inte rörelsen, blinkningen eller rullningen har enavgörande betydelse för en aktivitet.


Krav som ska beaktas i granskningen:


EN 301549 v3.2.1 klausul 10.2.2.2 (WCAG 2.1 Framgångskriterium 2.2.2 Paus, Stopp, Dölj (i tillämpliga delar))

Ursprungsvillkor: 

I dokumentet finns automatiskt uppdaterat innehåll som startar automatiskt och presenteras tillsammans med annat innehåll. 

Granskning: 

Kontrollera att användaren kan pausa, stoppa eller dölja innehållet eller att det finns en metod/funktion för att kontrollera uppdateringsfrekvensen. Detta gäller förutom om den automatiska uppdateringen har en avgörande betydelse för en aktivitet.

Ursprungsvillkor: 

I dokumentet finns innehåll som flimrar. 

Granskning: Kontrollera att dokumentet inte innehåller något som flimrar mer än tre gånger under en ensekundsperiod, eller så ligger flimret under de generella tröskelvärdena för flimmer och rött flimmer. 

Krav som ska beaktas i granskningen: 

EN 301549 v3.2.1 klausul 10.2.3.1 (WCAG 2.1 Framgångskriterium 2.3.1 Tre flimmer eller under tröskelvärde)

3 Enskilda manuella granskningar

Granskning: 

Kontrollera att dokumentets förvalda naturliga språk kan tydliggöras automatiskt. 

Krav som ska beaktas i granskningen: 

EN 301549 v3.2.1 klausul 10.3.1.1 (WCAG 2.1 Framgångskriterium 3.1.1 Sidans språk (i tillämpliga delar))

Ursprungsvillkor: 

I dokumentet finns innehåll vars naturliga språk avviker från dokumentets förvalda naturliga språk. 

Granskning: 

Kontrollera i fråga om sådant innehåll att det naturliga språket för innehållet i fråga kan tydliggöras automatiskt. Kontrollera att den teknik som används för att producera dokumentet stöder en sådan definition av språket för innehåll som avviker från det språk som angetts automatiskt och som också stöds av hjälpmedlet. 

Krav som ska beaktas i granskningen: 

EN 301549 v3.2.1 klausul 10.3.1.2 (WCAG 2.1 Framgångskriterium 3.1.2 Språk för del av sida (i tillämpliga delar))

Granskning: 

Kontrollera att dokumentet har en titel och att dokumentets titel motsvarar dokumentets innehåll. 

Krav som ska beaktas i granskningen: 

EN 301549 v3.2.1 klausul 10.2.4.2 (WCAG 2.1 Framgångskriterium 2.4.2 Sidans titel (i tillämpliga delar))

Ursprungsvillkor: 

I dokumentet finns sådana anvisningar som är avsedda för användaren för att förstå eller styra innehållet. 

Granskning: 

Kontrollera att anvisningar inte enbart är beroende av komponenternas sensoriska kännetecken såsom form, storlek, visuell placering, orientering eller ljud. Kontrollera om det i anvisningarna hänvisas till en grafisk symbol som förmedlar information. 

Kontrollera för varje sådant element att samma information finns tillgänglig även på något annat sätt. 

Krav som ska beaktas i granskningen: 

EN 301549 v3.2.1 klausul 10.1.3.3 (WCAG 2.1 Framgångskriterium 1.3.3 Sensoriska kännetecken)

Ursprungsvillkor: 

Ordningen i vilken dokumentets innehåll presenteras påverkar meningen med innehållet. 

Granskning: 

Kontrollera att den logiska läsordningen kan tydliggöras automatiskt. 

Krav som ska beaktas i granskningen: 

EN 301549 v3.2.1 klausul 10.1.3.2 (WCAG 2.1 Framgångskriterium 1.3.2 Meningsfull ordning)

Granskning: 

Kontrollera om kortkommandon med ett tecken har använts i dokumentet. 

Om kortkommandon med ett tecken har använts i tjänsten, kontrollera att minst ett av följande gäller: 

• Det finns en mekanism för att inaktivera tangentbordsgenvägar. 

• Det finns en mekanism för att omdefiniera en tangentbordsgenväg att använda en eller flera kontrolltangenter (Ctrl, Alt osv.).

• En tangentbordsgenväg avsedd för en viss gränssnittskomponent är i bruk endast när fokus ligger på komponenten i fråga. 

Krav som ska beaktas i granskningen: 

EN 301549 v3.2.1 klausul 10.2.1.4 (WCAG 2.1 Framgångskriterium 2.1.4 Kortkommandon med ett tecken)

4 Dokumentets struktur

4.1.1 Automatisk markering av rubriker 

Granskning: 

Kontrollera att de visuella och innehållsmässiga elementen i dokumentet som kan uppfattas som rubriker också har angetts automatiskt som rubriker. 

Granskning: 

Kontrollera att onödiga markeringar av rubriker inte finns i dokumentet. Alltså att elementen inte har angetts automatiskt som rubriker om de inte är rubriker visuellt och innehållsmässigt sett. 

Granskning: 

Kontrollera att rubrikerna i fråga om rubriknivåerna följer hierarkin för innehållet på sidan. 

Kontrollera att man inte i onödan hoppat över rubriknivåer. 

Krav som ska beaktas i granskningen: 

EN 301549 v3.2.1 klausul 10.1.3.1 (WCAG 2.1 Framgångskriterium 1.3.1 Information och relationer) 

4.1.2 Rubrikerna i dokumentet beskriver ämnet eller meningen 

Granskning: 

Kontrollera att rubrikerna i dokumentet beskriver ämnet eller meningen. 

Krav som ska beaktas i granskningen: 

EN 301549 v3.2.1 klausul 10.2.4.6 (WCAG 2.1 Framgångskriterium 2.4.6 Rubriker och ledtexter/etiketter)

4.2.1 Syftet med länken 

Granskning: 

Kontrollera att syftet med varje länk i dokumentet kan tydas enbart på basis av länktexten eller länktexten tillsammans med länksammanhanget som kan tydliggöras automatiskt. Ett undantag är en situation där länken allmänt taget är oklar för alla användare. 

Ursprungsvillkor: 

Ett element som inte är text fungerar som en länk. 

Granskning: 

Kontrollera att textmotsvarigheten till elementet som inte är text beskriver länkens syfte och inte innehållet i det element som inte är text. 

Krav som ska beaktas i granskningen: 

N 301549 v3.2.1 klausul 10.2.4.4 (WCAG 2.1 Framgångskriterium 2.4.4 Syftet med en länk (i sammanhanget))

4.2.2 Länken är urskiljbar 

Ursprungsvillkor: 

Man har använt färg för att visuellt särskilja länken från det övriga textinnehållet. 

Granskning: 

Kontrollera att länkarnas färg inte har använts som enda sättet att särskilja länken från den övriga texten. 

Observera att det i detta sammanhang inte finns något krav på att länken ska kunna urskiljas av personer som inte ser färger om länkarna inte heller kan urskiljas av personer som ser färger. 

Krav som ska beaktas i granskningen: 

EN 301549 v3.2.1 klausul 10.1.4.1 (WCAG 2.1 Framgångskriterium 1.4.1 Användning av färger)

Ursprungsvillkor: 

I dokumentet används tabeller. 

Granskning: 

Kontrollera att strukturen och relationerna i tabellens innehåll kan tydliggöras automatiskt. Till exempel att tabellen inte har skapats visuellt till exempel med hjälp av tomma tecken. 

Krav som ska beaktas i granskningen: 

EN 301549 v3.2.1 klausul 10.1.3.1 (WCAG 2.1 Framgångskriterium 1.3.1 Information och relationer)

Ursprungsvillkor: 

I dokumentet används förteckningar. 

Granskning: 

Kontrollera att förteckningen är markerad så att förteckningens struktur och innehållsrelationer kan tydliggöras automatiskt. 

Krav som ska beaktas i granskningen: 

EN 301549 v3.2.1 klausul 10.1.3.1 (WCAG 2.1 Framgångskriterium 1.3.1 Information och relationer)

5 Användning med enbart tangentbord

Granskning: 

Kontrollera att alla funktioner i innehållet kan styras med hjälp av tangentbordsgränssnittet. 

Kontrollera att alla interaktiva element i dokumentet får tangentbordsfokus och att elementens funktion är tillgänglig med enbart tangentbordet. Eller alternativt, om något element inte får tangentsbordsfokus, kontrollera att elementets funktion (eller motsvarande funktion) i övrigt kan användas med enbart tangentbordsgränssnittet. 

Krav som ska beaktas i granskningen: 

EN 301549 v3.2.1 klausul 10.2.1.1 (WCAG 2.1 Framgångskriterium 2.1.1 Tangentbord)

Ursprungsvillkor: 

Förflyttning av tangentbordsfokus till ett element visar mer innehåll och förflyttning av fokus bort från elementet döljer innehållet. Granskning: Kontrollera att följande villkor uppfylls: 

• Det finns en mekanism för att dölja det utvidgade innehållet utan att flytta tangentbordsfokus, om det utvidgade innehållet inte kommunicerar ett inmatningsfel eller om det inte skymmer eller ersätter annat innehåll. 

• Det nya innehållet förblir synligt tills fokuset har flyttats bort, tills användaren döljer innehållet, eller tills informationen som visas inte längre gäller. 

Krav som ska beaktas i granskningen: 

EN 301549 v3.2.1 klausul 10.1.4.13 (WCAG 2.1 Framgångskriterium 1.4.13 Innehåll under Sväva eller Fokus)

Granskning:

Kontrollera att om tangentbordsfokus kan flyttas till en komponent enbart via tangentbordsgränssnittet så kan också fokus flyttas bort från samma komponent med hjälp av tangentbordsgränssnittet. Om detta kräver att man använder annat än enbart pil- eller tab-tangenter eller andra standardenliga förflyttningsmetoder, kontrollera att användaren ges anvisningar om hur man flyttar fokus. 

Krav som ska beaktas i granskningen: 

EN 301549 v3.2.1 fras 10.2.1.2 (WCAG 2.1 Framgångskriterium 2.1.2 Ingen tangentbordsfälla

Ursprungsvillkor: 

Navigeringsordning för innehållet påverkar meningen eller funktionen. 

Granskning: 

Kontrollera att de komponenter som kan få fokus, får det i en ordning som bevarar meningen och funktionen. 

Krav som ska beaktas i granskningen: 

EN 301549 v3.2.1 klausul 10.2.4.3 (WCAG 2.1 Framgångskriterium 2.4.3 Fokusordning)

Granskning: 

Kontrollera att indikatorn för tangentbordsfokus är synlig för varje komponent som får tangentbordsfokus. 

Krav som ska beaktas i granskningen: 

EN 301549 v3.2.1 klausul 10.2.4.7 (WCAG 2.1 Framgångskriterium 2.4.7 Synligt fokus)

Granskning: 

Kontrollera att tangentbordsfokus på någon gränssnittskomponent inte leder till att sammanhanget ändras. Exempel på ändringar av sammanhanget: Öppna ett nytt fönster, flytta fokus till en annan komponent, gå till en ny sida (inklusive allt som ser ut som om användaren har flyttat till en ny sida) eller göra en betydande omstrukturering av sidans innehåll. 

Krav som ska beaktas i granskningen: 

EN 301549 v3.2.1 klausul 10.3.2.1 (WCAG 2.1 Framgångskriterium 3.2.1 Vid fokus)

6 Användning med pekskärm, mobil enhet och pekare

Ursprungsvillkor: 

I dokumentet finns egenskaper som utnyttjar pekgester som baserar sig på flera punkter eller rutter. Till exempel utförs en funktion genom att föra pekaren eller fingret på en viss rutt, eller så utförs funktionen till exempel genom zoomning med två fingrar (pinch zoom), knäppning med flera fingrar eller strykning. 

Granskning: 

Kontrollera att det finns ett sätt att utföra funktionerna med en pekare och utan en ruttbaserad gest, om inte detta styrsätt är väsentligt. 

Krav som ska beaktas i granskningen: 

EN 301549 v3.2.1 klausul 10.2.5.1 (WCAG 2.1 Framgångskriterium 2.5.1 Pekgester)

Ursprungsvillkor: 

I dokumentet finns funktioner som kan utföras med en pekare. 

Granskning: 

Kontrollera att minst ett av följande stämmer: 

• Pekarens ned-händelse används inte för att utföra någon del av aktiviteten. 

• Funktionen slutförs på upp-händelsen, och en funktion finns tillgänglig för att avbryta funktionen innan den är utförd eller för att ångra funktionen efter avslutad uppgift. 

• Upp-händelsen återställer ett resultat av en föregående ned-händelse. 

• Att slutföra funktionen i samband med ned-händelsen är väsentligt. 

Krav som ska beaktas i granskningen: 

EN 301549 v3.2.1 klausul 10.2.5.2 (WCAG 2.1 Framgångskriterium 2.5.2 Avbryta pekaktivitet)

Ursprungsvillkor: 

När pekaren förs över elementet visas nytt innehåll och när pekaren flyttas bort döljs innehållet. 

Granskning: 

Kontrollera att följande villkor uppfylls: 

• Det finns en mekanism för att dölja det utvidgade innehållet utan att flytta pekaren, om det utvidgade innehållet inte kommunicerar ett inmatningsfel eller om det inte skymmer eller ersätter annat innehåll. 

• Pekaren kan föras över det nya innehållet utan att det försvinner. 

• Det nya innehållet förblir synligt tills pekaren har flyttats bort, tills användaren döljer innehållet, eller tills informationen som visas inte längre gäller. 

Krav som ska beaktas i granskningen: 

EN 301549 v3.2.1 klausul 10.1.4.13 (WCAG 2.1 Framgångskriterium 1.4.13 Innehåll under Sväva eller Fokus)

Granskning: 

Kontrollera att sammanhanget inte ändras när pekaren förs över gränssnittskomponenten. 

Krav som ska beaktas i granskningen: 

EN 301549 v3.2.1 klausul 10.3.2.1 (WCAG 2.1 Framgångskriterium 3.2.1 Vid fokus)

Ursprungsvillkor: 

I dokumentet finns funktioner som används genom att röra på hela enheten. 

Granskning: 

Kraven i detta kriterium granskas endast om det i dokumentet finns anvisningar om funktioner som används genom att röra på hela enheten. 

Kontrollera i så fall att funktionerna i fråga också kan utföras med gränssnittskomponenter och att rörelseaktiveringen kan avaktiveras. 

Krav som ska beaktas i granskningen: 

EN 301549 v3.2.1 klausul 10.2.5.4 (WCAG 2.1 Framgångskriterium 2.5.4 Rörelseaktivering)

Krav: 

Innehållet är inte begränsat till orienteringen för en viss bildskärm, såsom vertikal eller horisontell orientering, förutom i fall där en viss orientering är väsentlig. 

Granskning: 

Eftersom granskningarna i huvudsak görs med dator kan kraven i detta kriterium inte helt kontrolleras med den utrustning som används i övervakningen. 

Krav som ska beaktas i granskningen: 

EN 301549 v3.2.1 klausul 10.1.3.4 (WCAG 2.1 Framgångskriterium 1.3.4 Orientering)

7 Grafiska element på sidan

7.1.1 Element som inte är text har ett textalternativ 

Ursprungsvillkor: 

Dokumentet innehåller element som inte är text. 

Granskning: 

Kontrollera att dekorativa element är markerade som dekorativa. 

Granskning: Kontrollera att icke-dekorativa element har ett textalternativ som tillgodoser samma behov. 

Krav som ska beaktas i granskningen: 

EN 301549 v3.2.1 klausul 10.1.1.1 (WCAG 2.1 Framgångskriterium 1.1.1 Innehåll som inte är text) 

7.1.2 Information som förmedlas med färg och textalternativ 

Granskning: 

Kontrollera att textalternativet ger samma information som färgerna på bilden. 

Krav som ska beaktas i granskningen: 

EN 301549 v3.2.1 klausul 10.1.4.1 (WCAG 2.1 Framgångskriterium 1.4.1 Användning av färger)

Granskning: 

Kontrollera att kontrastförhållandet mellan de delar av grafiken som krävs för att förstå innehållet och intilliggande färger är minst 3:1. Med undantag av fall där layouten är väsentlig för att förmedla informationsinnehållet.

Krav som ska beaktas i granskningen: 

EN 301549 v3.2.1 klausul 10.1.4.11 (WCAG 2.1 Framgångskriterium 1.4.11 Kontrast som inte rör text)

Granskning: 

Kontrollera att färg inte har använts som det enda visuella sättet att förmedla information. 

Krav som ska beaktas i granskningen: 

EN 301549 v3.2.1 klausul 10.1.4.1 (WCAG 2.1 Framgångskriterium 1.4.1 Användning av färger)

Ursprungsvillkor: 

I dokumentet finns text i form av bild. 

Granskning: 

Kontrollera att följande villkor uppfylls: 

Om den teknik som används kan ge en visuell presentation används text snarare än text i form av bild för att förmedla information, förutom i följande fall: 

• Anpassningsbart: Text i form av bild kan visuellt anpassas efter användarens krav. 

• Väsentligt: Ett visst sätt att presentera texten är väsentligt med tanke på den information som förmedlas. 

Observera att denna punkt inte gäller text på en bild som innehåller annat betydande visuellt innehåll. 

Krav som ska beaktas i granskningen: 

EN 301549 v3.2.1 klausul 10.1.4.5 (WCAG 2.1 Framgångskriterium 1.4.5 Text i form av bild)

8 Visuell layout och dess anpassning

Granskning: 

Kontrollera att kontrastförhållandet mellan text och bakgrund är minst 4,5:1 för text av normal storlek och minst 3:1 för text med stor teckenstorlek. 

Krav som ska beaktas i granskningen: 

EN 301549 v3.2.1 klausul 10.1.4.3 (WCAG 2.1 Framgångskriterium 1.4.3 Kontrast (minimum))

Krav: 

Innehåll kan presenteras utan att information eller funktionalitet går förlorad och utan att kräva sidrullning i två dimensioner när 

• innehåll som rullas vertikalt har en bredd på 320 CSS-pixlar 

• innehåll som rullas horisontellt har en höjd på 256 CSS-pixlar. Förutom de delar av innehållet som kräver visning i två dimensioner för användning eller innebörd. 

Granskning: 

Det krävdes inte att pdf-filer skulle uppfylla detta kriterium i samband med granskningen. 

Krav som ska beaktas i granskningen: 

EN 301549 v3.2.1 klausul 10.1.4.10 (WCAG 2.1 Framgångskriterium 1.4.10 Omflödning)

Granskning: 

Kontrollera att det är möjligt att förstora texten till minst 200 procent av den ursprungliga storleken utan att förlora information eller funktioner. Förstoringen kan göras på flera olika sätt. För att tillgodose detta kriterium krävs det att förstoringen kan göras på minst ett sätt. 

Krav som ska beaktas i granskningen: 

EN 301549 v3.2.1 klausul 10.1.4.4 (WCAG 2.1 Framgångskriterium 1.4.4 Förändring av textstorlek)

Krav: 

I innehåll som skapats med kodspråk (markup language) och som stödjer följande stilegenskaper för text förloras varken innehåll eller funktionalitet genom att ställa in alla av följande och utan att ändra någon annan stilegenskap: 

• Radmellanrummet (radhöjd) minst 1,5 gånger typsnittets storlek. 

• Avstånd efter stycken minst 2 gånger typsnittets storlek. 

• Avstånd mellan bokstäver minst 0,12 gånger typsnittets storlek. 

• Avstånd mellan ord minst 0,16 gånger typsnittets storlek. 

Granskning: 

Det krävdes inte att pdf-filer skulle uppfylla detta kriterium i samband med granskningen. 

Krav som ska beaktas i granskningen: 

EN 301549 v3.2.1 klausul 9.1.4.12 (WCAG 2.1 Framgångskriterium 1.4.12 Innehåll under Sväva eller Fokus)

Ursprungsvillkor: 

I dokumentet används färg som ett visuellt sätt att förmedla information. Till exempel genom att byta textens färg. 

Granskning: 

Kontrollera att färg inte har använts som det enda visuella sättet att förmedla anvisningar eller särskilja visuella element. 

Krav som ska beaktas i granskningen: 

EN 301549 v3.2.1 klausul 10.1.4.1 (WCAG 2.1 Framgångskriterium 1.4.1 Användning av färger)

Ursprungsvillkor: 

I dokumentet anges sidans struktur eller förhållandet mellan innehållets delar visuellt. 

Granskning:

Kontrollera att informationen, strukturen och relationerna som förmedlas i presentationssättet kan tydliggöras automatiskt eller finns tillgängliga som text. 

Krav som ska beaktas i granskningen: 

EN 301549 v3.2.1 klausul 10.1.3.1 (WCAG 2.1 Framgångskriterium 1.3.1 Information och relationer (Nivå A))

9 Gränssnittskomponenter

Ursprungsvillkor: 

Ett element som inte är text fungerar som gränssnittskomponent. 

Granskning: 

Kontrollera att gränssnittskomponenten har ett namn som beskriver dess syfte. 

Krav som ska beaktas i granskningen: EN 301549 v3.2.1 klausul 10.1.1.1 (WCAG 2.1 Framgångskriterium 1.1.1 Innehåll som inte är text)

Granskning: 

Kontrollera att namn och roller för alla gränssnittskomponenter kan tydlig göras automatiskt. 

Granskning: 

Kontrollera att rollen för gränssnittskomponenter kan tydliggöras automatiskt och att den motsvarar gränssnittskomponentens funktionella roll. 

Krav som ska beaktas i granskningen: 

EN 301549 v3.2.1 klausul 10.4.1.2 (WCAG 2.1 Framgångskriterium 4.1.2 Namn, roll, värde)

Granskning: 

Kontrollera att om status eller egenskap kan ställas in för en gränssnitts komponent, kan dessa också ställas in i koden och att användaragenterna har tillgång till information om dessa ändringar. 

Krav som ska beaktas i granskningen: 

EN 301549 v3.2.1 klausul 10.4.1.2 (WCAG 2.1 Framgångskriterium 4.1.2 Namn, roll, värde)

Granskning: 

Kontrollera att aktiva gränssnittskomponenter uppfyller kontrastkraven. 

Kontrollera också kontrasten mellan varje möjlig status för komponenten (hover, focus) och de intilliggande färgerna. 

Krav som ska beaktas i granskningen: 

EN 301549 v3.2.1 klausul 10.1.4.11 (WCAG 2.1 Framgångskriterium 1.4.11 Kontrast som inte rör text)

Granskning: 

Kontrollera att den synliga texten i gränssnittskomponenten är en del av komponentens tillgängliga namn. Det rekommenderas att texten på etiketten finns i början av det tillgängliga namnet. 

Krav som ska beaktas i granskningen: 

EN 301549 v3.2.1 klausul 10.2.5.3 (WCAG 2.1 Framgångskriterium 2.5.3 Etikett i namn) 

Granskning: 

Kontrollera att gränssnittskomponentens etikett beskriver syftet med komponenten i fråga. 

Krav som ska beaktas i granskningen: 

EN 301549 v3.2.1 klausul 10.2.4.6 (WCAG 2.1 Framgångskriterium 2.4.6 Rubriker och ledtexter/etiketter)

10 Element som tar emot användarens inmatning 

Till exempel en kryssruta (checkbox), en knapp (radio button), ett inmatningsfält.

Granskning: 

Kontrollera att om värde kan ställas in för en gränssnittskomponent, kan det också ställas in i koden och att användaragenterna har tillgång till information om ändringar av värdet. 

Krav som ska beaktas i granskningen: 

EN 301549 v3.2.1 klausul 9.4.1.2 (WCAG 2.1 Framgångskriterium 4.1.2 Namn, roll, värde)

Ursprungsvillkor: 

Vid elementet antas användaren göra val eller mata in uppgifter. 

Granskning: 

Kontrollera att det finns etiketter eller instruktioner. 

Observera att etiketter eller instruktioner ska vara tillgängliga för alla användare, inte bara för dem som använder hjälpmedel. 

Krav som ska beaktas i granskningen: 

EN 301549 v3.2.1 klausul 10.3.3.2 (WCAG 2.1 Framgångskriterium 3.3.2 Ledtexter/etiketter eller instruktioner)

Ursprungsvillkor: 

Det är obligatoriskt att fylla i inmatningsfältet. 

Granskning: 

Kontrollera att alla användare har tillgång till information om att inmatningsfältet är obligatoriskt.

Krav som ska beaktas i granskningen: 

EN 301549 v3.2.1 klausul 10.1.3.1 (WCAG 2.1 Framgångskriterium 1.3.1 Information och relationer) 

Krav som ska beaktas i granskningen: 

EN 301549 v3.2.1 klausul 10.3.3.2 (WCAG 2.1 Framgångskriterium 3.3.2 Ledtexter/etiketter eller instruktioner)

Ursprungsvillkor: 

Det finns etiketter eller instruktioner att tillgå. 

Granskning: 

Kontrollera att etiketterna och instruktionerna har kopplats programmatiskt till elementet. 

Krav som ska beaktas i granskningen: 

EN 301549 v3.2.1 klausul 10.1.3.1 (WCAG 2.1 Framgångskriterium 1.3.1 Information och relationer)

Krav: 

Syftet med inmatningsfält som samlar in användaruppgifter kan tydliggöras automatiskt när 

• syftet finns listat i WCAG 2.1-anvisningens avsnitt Syötteen tarkoitukset käyttöliittymäkomponenteissa (Inmatningens syfte i gränssnittskomponenter) och 

• innehållet implementeras med hjälp av tekniker som möjliggör beskrivning av syftet med inmatningselementet. 

Granskning: Det krävdes inte att detta kriterium skulle uppfyllas i samband med granskningen av dokumenten. 

Krav som ska beaktas i granskningen: 

EN 301549 v3.2.1 klausul 10.1.3.5 (WCAG 2.1 Framgångskriterium 1.3.5 Identifiera inmatningssyfte)

Ursprungsvillkor: 

Det finns etiketter. 

Granskning: 

Kontrollera att etiketterna beskriver elementets syfte: etiketten är tillräckligt beskrivande och hjälper användaren att utföra funktionen. 

Krav som ska beaktas i granskningen: 

EN 301549 v3.2.1 klausul 10.2.4.6 (WCAG 2.1 Framgångskriterium 2.4.6 Rubriker och ledtexter/etiketter)

Granskning: 

Kontrollera att en ändring av gränssnittskomponentens inställning inte medför någon ändring av sammanhanget, om inte användaren förvarnats om detta innan komponenten används. Exempel på ändring av gränssnitts komponentens inställning: att göra val med kryssrutor och knappar (radio button) eller mata in text i inmatningsfält. 

Krav som ska beaktas i granskningen: EN 301549 v3.2.1 klausul 10.3.2.2 (WCAG 2.1 Framgångskriterium 3.2.2 Vid inmatning)

10.8.1 Inmatningsfel 

Ursprungsvillkor: 

Inmatningsfel upptäcks automatiskt. 

Granskning: 

Kontrollera att inmatningsfel hänförs till användaren och beskrivs i textform. 

Krav som ska beaktas i granskningen: 

EN 301549 v3.2.1 klausul 10.3.3.1 (WCAG 2.1 Framgångskriterium 3.3.1 Identifiering av fel) 

10.8.2 Korrigeringsförslag 

Ursprungsvillkor: 

Inmatningsfel upptäcks automatiskt och korrigeringsförslagen är kända. 

Granskning: 

Kontrollera att korrigeringsförslagen visas för användaren. 

Krav som ska beaktas i granskningen: 

EN 301549 v3.2.1 klausul 10.3.3.3 (WCAG 2.1 Framgångskriterium 3.3.3 Förslag vid felhantering)

Ursprungsvillkor: 

I dokumentet finns en funktion där användaren förbinder sig juridiskt eller genomför ekonomiska transaktioner och som redigerar eller raderar information som användaren administrerar i datalagret eller som skickar användarens provsvar. 

Granskning: 

Kontrollera att minst ett av följande stämmer: 

• Sändningarna kan ångras. 

• Den information som användaren matar in kontrolleras för inmatningsfel och användaren erbjuds möjlighet att korrigera felen. 

• Det finns en mekanism för att kontrollera, bekräfta och korrigera informationen innan den skickas slutgiltigt.

Krav som ska beaktas i granskningen: 

EN 301549 v3.2.1 klausul 10.3.3.4 (WCAG 2.1 Framgångskriterium 3.3.4 Förebyggande av fel (juridiskt, ekonomiskt, data))

11 Ljud och video 

Vid granskningen beaktas tillämpningen av lagen på färdigt lagrade tidsbundna medier från och med den 23 september 2020.

Granskning: 

Kontrollera att det finns ett textalternativ för tidsberoende media som ger åtminstone en beskrivning av det innehåll som inte är text. 

Krav som ska beaktas i granskningen: 

EN 301549 v3.2.1 klausul 10.1.1.1 (WCAG 2.1 Framgångskriterium 1.1.1 Innehåll som inte är text)

Ursprungsvillkor: 

Det är fråga om innehåll med enbart ljud eller enbart video och det är inte fråga om ett mediealternativ till texten. 

Granskning: 

Lagrat, enbart ljud: kontrollera att det finns ett alternativ till tidsberoende media. 

Lagrat, enbart video: kontrollera att det finns antingen ett alternativ till tidsberoende media eller en ljudfil som ger motsvarande information. 

OBS. Alternativet kan presenteras direkt i dokumentet eller så kan en alternativ version som uppfyller framgångskriteriet erbjudas.

 Krav som ska beaktas i granskningen: 

EN 301549 v3.2.1 klausul 10.1.2.1 (WCAG 2.1 Framgångskriterium 1.2.1 Enbart ljud och enbart video (förinspelad))

Ursprungsvillkor: 

Det är fråga om inspelat ljudinnehåll i synkroniserad media och det är inte fråga om ett mediealternativ till texten. 

Granskning: 

Kontrollera att det finns textbeskrivning för ljudinnehållet och att textbeskrivningen motsvarar ljudspårets innehåll. 

Krav som ska beaktas i granskningen: 

EN 301549 v3.2.1 klausul 10.1.2.2 (WCAG 2.1 Framgångskriterium 1.2.2 Textbeskrivningar (förinspelade))

Ursprungsvillkor: 

Det är fråga om inspelat videoinnehåll i synkroniserad media och det är inte fråga om ett mediealternativ till texten. 

Det finns utrymme för ljudbeskrivning på ljudspåret för videoinnehållet i fråga. Antingen fullständigt eller delvis. 

Granskning: 

Kontrollera att det finns ljudbeskrivning för videoinnehållet. 

Krav som ska beaktas i granskningen: 

EN 301549 v3.2.1 klausul 10.1.2.3 (WCAG 2.1 Framgångskriterium 1.2.3 Ljudbeskrivning eller mediealternativ (förinspelat)) 

Krav som ska beaktas i granskningen: 

EN 301549 v3.2.1 klausul 10.1.2.5 (WCAG 2.1 Framgångskriterium 1.2.5 Ljudbeskrivning (förinspelad))

11.5.1 Presentation av textning, inbränd text (open captions) 

Ursprungsvillkor: 

Dokumentet har en spelare för uppspelning av video, videobilden är synkroniserad med ljudet och videon har textning (open captions). 

Granskning: 

Kontrollera att spelaren har en mekanism för att visa textningen. 

Krav som ska beaktas i granskningen: 

EN 301549 v3.2.1 klausul 7.1.1 Obs! Klausul 7.1.1 hänvisar till spelarens möjlighet att visa textning. Klausul 10.1.2.2 hänvisar till att videoinnehållet har textning.

11.5.2 Visning av textning, dold textning (closed captions) 

Ursprungsvillkor: 

Dokumentet har en spelare för uppspelning av video, videobilden är synkroniserad med ljudet och videon har en separat inspelad textning (closed captions). 

Granskning: 

Kontrollera att spelaren har en mekanism för att visa och dölja textningen. 

Krav som ska beaktas i granskningen: 

EN 301549 v3.2.1 klausul 7.1.1 

Obs! Klausul 7.1.1 hänvisar till spelarens möjlighet att visa textning. Klausul 10.1.2.2 hänvisar till att videoinnehållet har textning. 

11.5.3 Bevarande av synkroniseringen mellan ljud och textning 

Ursprungsvillkor: 

Dokumentet har en spelare för uppspelning av video, videobilden är synkroniserad med ljudet och videospelaren har en mekanism för att visa textning. 

Krav: 

Videospelaren ska bevara synkroniseringen mellan ljudet och textningen inom en tiondelssekund från tidsstämpeln för textningen. 

Granskning: 

Detta krav kunde inte granskas på ett tillförlitligt sätt med den utrustning som användes i övervakningen. Tjänsteleverantören har vid behov kontaktats om det tekniska genomförandet av detta krav. 

Krav som ska beaktas i granskningen: 

EN 301549 v3.2.1 klausul 7.1.2 

11.5.4 Bevarande av överensstämmelse med kraven 

Ursprungsvillkor: 

Dokumentet skickar, konverterar eller spelar in en videobild som är synkroniserad med ljudet. 

Granskning: 

Kontrollera att överensstämmelsen med klausulerna 7.1.1 och 7.1.2 i standarden EN 301549 v3.2.1 bevaras även efter sändning, konvertering eller inspelning. 

Krav som ska beaktas i granskningen: EN 301549 v3.2.1 klausul 7.1.3 

11.5.5 Textningens egenskaper 

Ursprungsvillkor: 

Dokumentet har en spelare för uppspelning av video, videobilden är synkroniserad med ljudet, videospelaren har en mekanism för att visa textningen och textningen visas som redigerbara tecken. 

Granskning: 

Kontrollera att dokumentet erbjuder användaren en mekanism för att anpassa textningen efter eget behov. Till exempel kan möjligheten att redigera textens färg, konturer, bakgrundsfärg, font, textningens storlek och transparens i sig uppfylla kraven för detta kriterium. 

Krav som ska beaktas i granskningen: 

EN 301549 v3.2.1 klausul 7.1.4 

11.5.6 Textning som läses upp

Ursprungsvillkor: 

Dokumentet har en spelare för uppspelning av video, videobilden är synkroniserad med ljudet och textningen kan tydliggöras i koden. 

Granskning: 

Kontrollera att det finns en metod som erbjuder uppläsning av textningen. Textningen kan erbjudas i en form som stöder användningen av talsyntes eller som ett separat ljudspår med uppläsning. 

Krav som ska beaktas i granskningen:

EN 301549 v3.2.1 klausul 7.1.5

11.6.1 Presentation av syntolkning 

Ursprungsvillkor: 

Dokumentet har en spelare för uppspelning av video och videobilden är synkroniserad med ljudet.  

Granskning: 

Kontrollera att något av följande gäller: 

• Spelaren har en tydlig och separat mekanism för syntolkning och det finns en mekanism för val och presentation av syntolkningen i standardljudkanalen. 

• Videospelaren gör det möjligt för användaren att välja och spela upp flera ljudspår. 

Krav som ska beaktas i granskningen: 

EN 301549 v3.2.1 klausul 7.1.2 

11.6.2 Bevarande av syntolkningens synkronisering 

Ursprungsvillkor: 

Videospelaren erbjuder en mekanism för syntolkning. 

Krav: 

Videospelaren ska bevara synkroniseringen mellan ljudet och bildinnehållet samt motsvarande syntolkning. 

Granskning: 

Detta krav kunde inte granskas på ett tillförlitligt sätt med den utrustning som användes i övervakningen. Tjänsteleverantören har vid behov kontaktats om det tekniska genomförandet av detta krav. 

Krav som ska beaktas i granskningen: 

EN 301549 v3.2.1 klausul 7.2.2 

11.6.3 Bevarande av överensstämmelse med kraven 

Ursprungsvillkor: 

Dokumentet skickar, konverterar eller spelar in en videobild som är synkroniserad med ljudet. 

Granskning: 

Kontrollera att överensstämmelsen med klausulerna 7.1.2 och 7.1.2 i standarden EN 301549 v3.2.1 bevaras även efter sändning, konvertering eller inspelning. 

Krav som ska beaktas i granskningen: 

EN 301549 v3.2.1 klausul 7.2.3

Ursprungsvillkor: 

Dokumentets huvudsakliga syfte är att erbjuda videoinnehåll och i videoinnehållet är videobilden synkroniserad med ljudet.

Granskning: 

Kontrollera att knapparna för att presentera textbeskrivning och syntolkning erbjuds på samma interaktionsnivå som de primära mediekontrollerna. 

Krav som ska beaktas i granskningen: 

EN 301549 v3.2.1 klausul 7.3

12 Statusmeddelanden 

Ursprungsvillkor: 

På sidan förekommer en innehållsförändring som inte är en ändring av sammanhanget och som ger användaren information om funktionen lyckades eller dess resultat, applikationens väntläge, processens framskridande eller om det har skett fel. Till exempel meddelandetexter om att någon funktion har lyckats/misslyckats samt felmeddelanden på en blankett. 

Granskning: 

Kontrollera att innehållet i fråga kan visas med hjälp av hjälpmedel utan att fokus flyttas till elementet i fråga. 

Krav som ska beaktas i granskningen: 

EN 301549 v3.2.1 klausul 10.4.1.3 (WCAG 2.1 Framgångskriterium 4.1.3 Statusmeddelanden)

13 Tillräckligt med tid för att utföra funktionerna

Ursprungsvillkor: 

Dokumentet ställer en tidsgräns. 

Granskning: 

Kontrollera att minst ett av följande stämmer: 

• Stänga av: Användaren tillåts stänga av tidsgränsen i förväg. 

• Anpassa: Användaren tillåts justera tidsgränsen i förväg över ett brett intervall som är minst tio gånger längden på den ursprungliga inställningen. 

• Fortsätt: Användaren varnas innan tiden går ut och ges minst 20 sekunder för att förlänga tidsgränsen genom en enkel handling (t.ex. "tryck ner mellanslagstangenten"). Användaren tillåts förlänga tidsgränsen åtminstone tio gånger. 

• Undantag: realtid: Tidsgränsen är nödvändig för händelser i realtid (t.ex. auktioner), och inga alternativ till tidsgränsen är möjliga. 

• Undantag: avgörande betydelse: Tidsgränsen har avgörande betydelse och att förlänga den skulle göra hela aktiviteten ogiltig. 

• Undantag: 20 timmar: Tidsgränsen är längre än 20 timmar. 

Krav som ska beaktas i granskningen: 

EN 301549 v3.2.1 klausul 10.2.2.1 (WCAG 2.1 Framgångskriterium 2.2.1 Justerbar tidsgräns (i tillämpliga delar))

14 Biometriska kännetecken 

Exempel på olika biometriska kännetecken är fingeravtryck, näthinnemönster, röst och ansikte.

Ursprungsvillkor: 

I dokumentet används biometriska kännetecken för identifiering av en användare. 

Granskning: 

Kontrollera att det också finns något annat sätt för identifiering av en användare. 

OBS. Det alternativa sättet för identifiering av en användare kan vara ickebiometriskt eller biometriskt. 

Krav som ska beaktas i granskningen: 

EN 301549 v3.2.1 klausul 5.3

Ursprungsvillkor: 

I dokumentet används biometriska kännetecken för hantering av dokumentet. 

Granskning: 

Kontrollera att det också finns något annat sätt för hantering av dokumentet. 

OBS. Det alternativa sättet för hantering av dokumentet kan vara icke-biometriskt eller biometriskt. 

Krav som ska beaktas i granskningen: 

EN 301549 v3.2.1 klausul 5.3

15 Aktivera tillgänglighetsegenskaper 

Ursprungsvillkor: 

I dokumentet finns dokumenterade tillgänglighetsegenskaper som är avsedda att tillgodose en brist som orsakas av någon skada eller begränsning.

 Granskning: 

Kontrollera att de dokumenterade tillgänglighetsegenskaperna i fråga kan aktiveras utan att man behöver ty sig till den uttryckliga begränsning eller brist som denna tillgänglighetsegenskap är avsedd att avhjälpa. 

Krav som ska beaktas i granskningen: 

EN 301549 v3.2.1 klausul 5.2.

Sidan är senast uppdaterad